مقالات

سند شورایی قابل اعتماد است یا نه؟

سند شورایی

سند شورایی قابل اعتماد است یا نه؟

برای خرید زمین و ملک در روستاها ممکن است بارها  کلمه سند شورایی را شنیده باشید. در این مقاله از سایت مشاورین املاک ویلادشت به بررسی سند شورایی و اعتبار این نوع سند می پردازیم.

سند شورایی چیست؟

همان گونه  که از نام این سند مشخص است، سند شورایی به سندی گفته می‌شود که اطلاعات نوشته شده در این سند توسط اعضای محلی روستا نوشته می شود وتوسط رئیس و اعضای شورا مهر و امضا می شود .این سند ، سندی قطعی و رسمی به حساب نمی آید.

اگر ویلا و یا ملکی دارای سند شورایی باشد ، نشان دهنده این است که فقط شورای آن محله وجود آن ملک را به رسمیت شناخته است.

در واقع سند شورایی فقط در روستاها و شهرهای کوچک که دارای شورای محلی هستند نوشته می‌شود. در واقع میتوان گفت سند روستایی یک نوع قولنامه است که اطلاعات و محتویات آن توسط چند شاهد امضا و بعد از آن رئیس شورای محل با مهر و امضا آن را تأیید می‌کند. سند شورای همچنین می‌تواند توسط   شورای اسلامی شهرهای کوچک و دورافتاده نیز تایید شده باشد.

سند شورایی چه نوع سندی است ؟

زمین و ی ملکی که دارای سند شورایی باشد یعنی به تایید سازمان اتحایه املاک ،شهرداری و سایر مراجع نرسیده است و ممکن است در آینده مشکلاتی برای خریدار ایجاد کند.

در مواردی که ملک و ویلا سند شورایی دارد ممکن است کاربری زمین به درستی مشخص نشده باشد ویا اشتباه نوشته شده باشد و برای خریدارهنگام انجام مراحل تبدیل سند شواریی به سند قطی به مشکلاتی به وجود بیاید

 • راه هایی برای پیشگیری از مشکلات احتمالی
 • استعلام کاربری زمین
 • مطالعه سند،بررسی جزئیات،بررسی اعتبار سند
 • مراجعه له مشاورین املاک و گفتگو با افراد محلی
 • تحقیق درباره نحوه تبدیل سند شورایی به سند قطعی

بیشتر بخوانید: انواع سند ملک

مزایای استعلام سند شورایی

 • ایجاد امنیت در معاملات
 • ایجاد گزارش کامل شرایط ثبتی ملک خریداری شده برای کارهای ثبتی در آینده
 • جلوگیری از ضرر مالی احتمالی برای خریدار
 • جلوگیری از ایجاد مشکلات حقوقی در آینده
 • اطلاع یافتن از شرایط سند مالکیت
 • اطلاع یافتن از نوع کاربری ملک خریداری شده
 • اطلاع یافتن از شرایط حقوقی که ممکن است زمین داشته باشد

آیا سند شورایی قابل اعتماد است؟

سند شورایی به دلیل اینکه به تأیید شورای محلی یا شوراهای اسلامی شهرها رسیده است، اعتباری بیشتر از قولنامه‌های مرسوم دارد. اما به دلیل اینکه یک سند عادی به حساب می‌آید به اندازه یک سند رسمی نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.

نکات مهم درباره سند شورایی

در سندهای شورایی ممکن است بعضی از موارد ثبت و نوشته نشود و برای شما دردسرساز شود. یکی از این موارد عدم ثبت اوقافی بودن ملک است، به همین دلیل اگر قصد خرید و فروش با سند شورایی را دارید حتما قبل از بستن  قرارداد، از دهیاری یا اداره اوقاف استعلام بگیرید تا مطمئن شوید ملک مورد نظر وقفی است یا خیر.

مورد دوم مشخص نبودن نوع کاربری املاک در سند شورایی است. مثلا ممکن است زمین کشاورزی را به شما بفروشند و بعدا از معامله متوجه شوید که اجازه هیچ‌گونه ساخت‌و‌سازی در آن زمین ندارید.

در بعضی از موارد که فروشنده کاربری زمین را به شکل غیرقانونی از کشاورزی به مسکونی درآورده باشد،باز هم حکم به تخریب بنای ساخته شده داده می‌شود و هم اینکه به اندازه سه برابر قیمت زمین جریمه می‌شوید. برای اطمینان از این موضوع میتوانید سراغ دهیاری‌ها یا اداره‌های جهاد کشاورزی بروید و کاربری زمین را استعلام بگیرید.  

مزایا و معایب سند شورایی

مزایای سند شورایی

شما هنگام نقل و انتقال سندهای رسمی باید کلی هزینه‌های جانبی بپردازید، اما در اسناد شورایی لازم نیست  هزینه مالیات، عوارض شهرداری، هزینه‌های انتقال سند و… را بپردازید وهمچنین سرعت انجام معامله در این نوع سند بیشتر است.

معایب سند شورایی

به دلیل اینکه سند شورایی در محله‌های کوچک، روستاها و دهکده‌ها توسط دهیار یا رئیس شورای محله به امضا و تایید می رسد؛ به این دلیل این سند،  سندی رسمی و قطعی حساب نمی شود. و ممکن است با مشکلات زیادی همراه باشد. اسناد شورایی، سندهای توافقی و قولنامه‌ای هستند، حتی اگر رئیس شورای محلی هم  سند شورایی را تایید و امضا کند، تا زمانی که توسط شهرداری تایید نشود، نیاز به بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تری دارد بنابراین اعتبار این سند از اعتبار سند رسمی بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد ملک اوقافی 

تبدیل سند شورایی به تک برگ

از مسائل مهم درباره سند شورایی تبدیل آن به سند قطعی است.برای تبدیل سند شورایی به قطعی باید به ادارات ثبت اسناد مراجعه کنید و یا درخواست سند رسمی بدهید.

این نوع درخواست با عنوان ماده 147 و 148 قانون اساسی در ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی شناخته می شود.برای این درخواست باید سندهای اولیه و هویتی هر دو طرف معامله و همچنین سند شورایی که توسط شورای محل مهر و امضا شده را همراه خود داشته باشید

شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید ویلا در تهراندشت و همچنین مشاوره کاملا رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید.

۰۹۱۲۶۶۲۰۰۳۵ اقای بهرامی

بیشتر بخوانید :چرا خرید باغ ویلای شهرکی در تهراندشت؟

تهراندشت کجاست؟

One thought on “سند شورایی قابل اعتماد است یا نه؟

 1. raha web گفت:

  خیلی مفید و عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.