مقالات

7 مورد مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته

مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته

7 مورد مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته

ویلاهای پیش ساخته نسل جدید سازه های ساختمانی هستند،برای ساخت ویلا و خانه های پیش ساخته مصالح مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد مصالحی مانند: مصالح چوبی ، مصالح کامپوزیتی، مصالح فولادی و مصالح آلومینیومی.

ویلاهای پیش ساخته دارای مزایا و معایب مختلفی  هستند که ما در این مقاله به بررسی آنها میپردازیم تا شما با داشتن اطلاعات کامل در این زمینه بتوانید تصمیم مناسبی برای خریدن و یا نخریدن  ویلای پیش بگیرید.

مصالح و بخش های مختلف ویلاهای پیش ساخته در کارخانه تولید می شود و پس از آن برای تکمیل شدن ویلا به موقعیت مکانی که قرار است ویلا در آن قرار داده شود منتقل می شود، این مصالح و بخش ها از جنس فلز،چوب ویا ورق‌های گالوانیزه فولادی تهیه می‌شوند. هر کدام از این مصالح، باید براساس  ابعاد و اندازه‌های استاندارد تولید شوند و ضخامت مشخصی دارند.

نکته: مصالح مورد استفاده در هر ویلای پیش ساخته براساس موقعیت جغرافیایی و آب و هوای آن منطقه انتخاب می شود مثلا برای ساخت ویلای پیش ساخته در شمال از چوب استفاده می شود.

قیمت ویلای پیش ساخته براساس نوع مصالحی دارد که در ساخت آن به کاربرده می شود تعیین می شود.

انواع سازه‌ ویلاهای پیش ساخته

ویلای پیش ساخته را براساس نوع سازه‌هایی که در ویلاهای پیش ساخته استفاده می شود ، دسته‌بندی می‌کنند که شامل چهار دسته ی زیر است:

1_ ویلای پیش ساخته با سازه فلزی

2_ ویلای پیش ساخته با سازه‌های چوبی

3_ ویلای پیش ساخته با پنل‌های ساندویچی

4_ ویلای پیش ساخته با سازه‌های ترکیبی

براساس منطقه ای که در آن زندگی می کنید باید نوع سازه را انتخاب کنید تا ویلای شما براساس تغییرات آب و هوایی آسیب نبیند.

7 مزایای ویلاهای پیش ساخته

ویلاهای پیش ساخته مزایای مختلفی دارند که در زیر به بررسی7 مورد از آنها میپردازیم:

1- سریع تر ساخته شدن

یکی از بهترین و مهم‌ترین مزیت های ویلای پیش ساخته این است که ساخت آن بسیار سریع است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با وصل کردن سازه‌ها، می‌توانید در ویلای خود مستقر شوید و از آن استفاده کنید.

به دلیل اینکه  مدت زمان ساختن این ویلاهای پیش ساخته کوتاه‌تر است، هزینه نهایی آن نیز نسبت  به روش های دیگر ساخت ویلا کمتر است. داشتن ویلاهای پیش ساخته از نظر اقتصادی به صرفه تر از ساختن ویلا با مصالح ساختمانی است

2- قابلیت جابجایی ویلا

ویلا های پیش ساخته قابلیت انتقال را دارند و شما با خرید زمین در محل دیگری میتوانید ویلای پیش ساخته خود را به محل مورد نظر خود منتقل کنید.اما در ویلاهایی که با مصالح ساخته می شود شما نمیتوانید ویلای خود را جابجا کنید و باید در زمین خود ویلایی جدید بسازید.

3- صرفه جویی در مصرف انرژی

یکی از هم ترین موضوعاتی که امروزه وجود دارد صرفه جویی در مصرف انرژی است،به دلیل اینکه منایع انرژی در حال کاهش هستند؛ویلاهای پیش ساخته به دلیل داشتن عایق مناسب در و پنجره،جلوی هدر رفتن گرما را می گیرد وباعث کاهش مصرف انرژی می شود.

4- مقاومت در برابر زلزله

نوع طراحی و ساخت ویلاهای پیش ساخته ،این نوع ویلاها را دربرابر انواع بلایای طبیعی ممخصوصا زلزله مقاومت بیشتری را نسبت به ویلاهای ساخته شده با مصالح دارند.

ویلاهای پیش ساخته  دارای استاندارد جهانی از نظر استحکام نسبت به زلزله هستند.

5- ایجاد دکوراسیون داخلی براساس سلیقه شما

شما با خرید ویلای پیش ساخته میتوانید دکوراسیون و طراحی داخلی ویلا را براساس سلیقه خود انتخاب و اجرا کنید.

بیشتر بخوانید : صفر تا صد سرخاب

6- استحکام بسیار بالای متریال استفاده شده در ویلاهای پیش ساخته

متریال و مصالح استفاده شده در ویلاهای پیش ساخته دارای عایق مناسبی هستند به همین دلیل ویلاهای پیش ساخته در شرایط مختلف آب و هوایی آسیب نمی بینند.

7- قابلیت بازیافت مصالح ساختمانی

مواد مورد استفاده در ویلای پیش ساخته به آسانی قابلیت بازیافت و استفاده در ویلاهای جدید را دارند اما در ویلاهایی که با استفاده از مصالح ساختمانی ساخته می شوند تخریب آنها آسیب های فراوانی را به محیط زیست وارد می کند و قابلیت بازیافت ندارند.

بیشتر بخوانید : سرمایه گذاری در تهراندشت

7 مورد مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته

7 معایب ویلاهای پیش ساخته

ویلاهای پیش ساخته علاوه براینکه مزایای زیادی دارند ،معایبی نیز دارند که در زیر به بررسی 7 مورد از آنها میپردازیم:

1_خرید زمین و گرفتن جواز نصب ویلا

شما با خرید ویلای پیش ساخته نیازی به هزینه در برای خرید مصالح ساختمانی ندارید، ولی شما باید این ویلا را در یک زمین قرار بدهید. به همین دلیل نیاز به خریدن زمین دارید. و همچنین شما برای داشتن ویلاهای پیش ساخته نیاز به سند ملک  و  مجوزهای دولتی برای نصب ویلاهای پیش ساخته دارید.

2_نظارت کمتر

ویلاهای سنتی این ویژگی  را دارند که شما به‌عنوان کارفرما می‌توانید بر تمامی فرآیندهای ساخت ساز نظارت داشته باشید اما این موضوع در مورد این نوع از ویلا صدق نمی‌کند.و شما هیچ کنترل و نظارتی بر ساخت ویلای  پیش ساخته نخواهید داشت.

3_سفارشی‌سازی کم

در ویلای پیش ساخته شما نمیتوانید سفارش های ریز و جزئی درباره ویلای خود داشته باشید و در این مورد دست شما بسته است

4_نحوه پرداخت هزینه

شما وقتی تصمیم به خرید ویلا های پیش ساخته می گیرید باید تمام هزینه های آن را در یک مرحله به سازنده ویلاهای پیش ساخته پرداخت کنید ،این موضوع میتواند مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد اما اگر شما ویلایی را بسازید که با استفاده از مصالح ساخته می شوند میتوانید پول آن را در چند مرحله پرداخت کنید.

5_وجود مشکلاتی در نصب سازه‌ها

قبل از خرید ویلاهای پیش ساخته باید به موقعیت زمین و مطابق آن با سازه توجه کنید،ممکن است به دلیل ناهمواری‌های زمین و مناسب نبودن موقعیت زمین ، نصب سازه‌ها دچار مشکل شود.برای اینکه چنین مشکلی برای شما پیش نیاید قبل از سفارش ویلای پیش ساخته نقشه ای زمین تهیه کنید و به سازنده ویلای پیش ساخته ارائه دهید

6_ابعاد

اگر شما ویلای عادی بسازید میتوانید ابعاد آن را براساس سلیقه و نیاز خود مشخص کنید اما اگر ویلا ی پیش ساخته خریداری کنید شما فقط میتوانید ویلای پیش ساخته شده را در ابعاد مشخص خریداری کنید و نمیتوانید ابعاد ویلا را تغییر بدهید

7_نصب ویلای پیش ساخته توسط افراد متخصص

ویلاهای پیش ساخته باید توسط افراد ماهر و با تجربه نصب شوند و هرکسی نمیتواند این ویلاها را نصب کند.

 مطالب بیشتر  : لنداسکیپ چیست؟  | اصول معماری و طراحی ویلای مدرن در تهراندشت

نکات مهم برای فروش سریع تر ملک

3 thoughts on “7 مورد مزایا و معایب ویلاهای پیش ساخته

  1. mohamd گفت:

    اطلاعات مفیدی بود متشکرم

  2. reza گفت:

    سلام مقاله خوبي بود حداقل براي من كه خيلي خوب بود

  3. رها گفت:

    ممنونم بابت اطلاعات کاربردیتون در زمینه ویلاهای پیش ساخته.موفق باشید 🌼🌼🌼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.