مقالات

ملک اوقافی بخریم یا نه؟

ملک اوقافی

ملک اوقافی بخریم یا نه؟

حتما تا به امروز بارها در مورد املاک اوقافی و یا وقفی چیزهای زیادی شنیده‌اید. مخصوصا زمانی که قصد خرید زمین یا خانه ای را داشته باشد به گزینه های زیادی از املاک وقفی برمیخورید،ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را درباره املاک وقفی و همچنین تفاوت آنها با دیگر املاک در اختیار شما قرار دهیم تا شما با خیال راحت تصمیم بگیرید که زمین اوقافی بخرید یانه؟

ملک اوقافی چیست؟

زمین اوقافی درگذشته متعلق به شخصی بوده که ملک خود را وقف کرده است  و اداره اوقاف این زمین‌ها را به ‌صورت اقساط 99 ساله به اشخاص دیگری واگذار کرده است. افرادی که املاک اوقافی را خریداری می‌کنند، باید هرسال مبلغی را به اداره اوقاف پرداخت کنند و میتوان گفت این مبلغ ناچیز است.

املاک اوقافی هیچ‌گونه مشکلی ندارند و برعکس تصور عده ای که فکر میکنند ملک اوقافی سند ندارد این املاک دارای سند هستند ولی سند آن با سند املاک شخصی متفاوت است

نکته قابل توجه درباره ملک اوقافی این است که خریدار ملک اوقافی، مالک ملک اوقافی نخواهد بود. و  نسبت به خرید، فروش ،اجاره یا ساخت‌وساز ملک، به صورت مستقل اختیاری ندارد وفقط  با شرایط مشخص و با تایید اداره اوقاف، امکان معامله این املاک برای مالک فراهم می‌شود.

بیشتر بخوانید : انواع سند ملک 

انواع ملک اوقافی

  1. املاک وقفی آستان قدس
  2. املاک وقفی بقاع متبرکه
  3. املاک وقفی سازمان اوقاف
  4. املاک وقفی شخصی

تفاوت اصلی بین املاک وقفی، مربوط به متولی این املاک است.و از نظر قانونی و ملکی با هم تفاوتی ندارند. و این تفاوت برای این است که بدانید برای امور مربوط به این نوع ملک و زمین به چه سازمانی مراجعه کنید

بیشتر بخوانید : سند شورایی قابل اعتماد است یا نه؟

تفاوت سند ملکی و سند اوقافی

اختیار ملک

درصورتی که فردی ملک دارای سند اوقافی را خریداری کند به آن فرد اختیار کامل داده نمی شود یعنی اینکه آن فرد باید به مدت 99 سال هر سال مبلغی را به عنوان اجاره بها به اداره مربوطه که ملک وقف آن است پرداخت کند و پس از گذشت این ۹۹ سال و پرداخت اجاره ملک، اداره اوقاف باید درباره اجاره مجدد آن ملک اوقافی تصمیم بگیرد . حتی اگر ملک اوقافی در طول ۹۹ سال بارها معامله شود، برای هر معامله و نقل و انتقال باید از اداره اوقاف اجازه بگیرد.

سند ملک

ملک اوقافی دارای سند اعیان و اجاره‌نامه عرصه ملک است و خریدار چنین ملکی فقط مالک اعیان آن یعنی ساختمان آن است و حق مالکیتی در عرصه یعنی زمین آن را ندارد. بنابراین هیچ فردی نمی‌تواند بدون دریافت مجوز از اداره اوقاف این‌گونه املاک را خرید و فروش کند. اما سند ملکی، اسنادی در اصطلاح شش دانگ هستند و به ‌صورت تک جلد، چند جلد یا سهامی صادر می‌شوند که در نهایت مجموع سهام‌ها نیز باید به شش دانگ برسند.

اسناد ملکی دارای حدود چهارگانه جنوبی، شمالی، شرقی و غربی هستند و همچنین حدود املاک مجاور آن و دسترسی به خیابان در آن مشخص می‌شود، ولی  در اسناد اوقافی چنین حدود و مشخصاتی یا نوشته نشده است و یا به صورت خیلی جزیی در سند نوشته شده است.

سند ملکی توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادر می‌شود و نقل و انتقالات آن هم در دفاتر اسناد و املاک صورت می‌گیرد، اما سند اوقافی در اداره اوقاف تنظیم می‌شود و حتی به صورت دست‌نویس تحویل خریدار می‌شود و نقل و انتقالات این‌گونه املاک نیز با نظارت و مجوز متولی آن یعنی سازمان اوقاف صورت می‌گیرد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که فقط  تنظیم سند اوقافی در اداره اوقاف کافی نمی‌باشد و باید استعلامات لازم از اداره ثبت اسناد و املاک دریافت شود.

سندهای اوقافی نسبت به اسناد شش‌دانگ دارای ارزش کمتری هستند.

بیشتر بخوانید : نکات مهم برای فروش سریع تر ملک

ارزش ملک

ارزش سند ملکی تقریبا  ۲۰ درصد بیشتر از سند اوقافی است و اجاره سالیانه سند اوقافی نیز مبلغ قابل توجه‌ای نیست، اما درنکته مهم دراین بار این است که  هنگام نقل و انتقالات املاک اوقافی، مالک باید مبلغ عوارض و مالیات قسمت اعیان را طبق تعرفه به شهرداری پرداخت کرد.

خرید و فروش ملک اوقافی

خرید و فروش املاک اوقافی مانند املاک شخصی می باشد، با این تفاوت که کلیه مراحل آن باید توسط  اداره اوقاف تایید شود. نکته مهم دیگر اینکه شما هنگام خرید و فروش ملک وقفی، فقط اعیان ملک را می‌خرید و مالکیت عرصه ملک متعلق به متولی آن است و شما برای عرصه به صورت سالانه مبلغی را به عنوان اجاره به متولی پرداخت می‌کنید.

نکته مهم :اگر تصمیم گرفته اید که با توجه به شرایط و بودجه مورد نظر خود، املاک اوقافی را خریداری کنید، باید توجه داشته باشید این است که ممکن است فروش این املاک برای مالک بسیار سخت است.

نکات مهم در معامله ملک اوقافی

قبل از خرید ملک اوقافی از اداره اوقاف منطقه استعلام بگیرید تا خیالتان بابت پرداخت بدهی های سال های قبل راحت باشد و مشکلی برایتان پیش به وجود نیاید.

در هنگام نوشتن مبایعه‌‌نامه این معامله حتما ذکر شود که خریدار از اوقافی بودن ملک آگاه است. در این صورت خریدار دیگر نمی‌تواند ادعا کند که از اوقافی بودن آن خبر نداشته است.

باید در سند ملک عبارت”شش دانگ اعیان” به جای عبارت “شش دانگ عرصه و اعیان” ذکر شود.

مراقب افراد کلاهبردار باشد. افرادی ممکن است با جعل سند، سند وقفی را به عنوان سند ملکی جا بزنند.

بیشتر بخوانید :سرمایه گذاری در تهراندشت

مزایای املاک اوقافی

باتوجه به نکات گفته شده و مشخص شدن دلیل اینکه چرا املاک اوقافی نسبت به دیگر املاک ارزان تر است میتوان به مزیت آن برای افرادی که بوجه کمی برای خرید خانه یا زمین دارند پرداخت، افرادی که بودجه کمی دارند با خرید این املاک، علاوه براینکه می‌توانند صاحب ملک شوند، بلکه اگر ملک اوقافی را به صورت زمین خریداری کنند امکان دریافت وام نیز برای آنها فراهم است.

نکته مهمی که در خرید زمین ،ویلا ملک و…. وجود دارد این است که قبل از خرید ملک حتما تحقیقات کاملی را انجام دهید تا در دام کلاهبردارن نیوفتید.

شما میتوانید با پرس و جو و تحقیق از افرادی که در آن منطقه زندگی میکنند،مشاورین املاک،شوراهای شهر و روستا،اداره اوقاف و …. که اطلاعات کاملی را درباره منطقه مورد نظر دارند از مشکلات و دردسرهایی که ممکن است در آینده برای شما پیش بیاید جلوگیری کنید.

مشاورین املاک ویلا دشت یکی از مطرح ترین و متخصصین خوش نام در سطح شهر البرز میباشند شما میتوانید با مراجعه یا تماس با مشاورین ما از صحت ملک در هنگام خریداری باخبر شوید.

همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خرید ویلا در تهراندشت و سرخاب و همچنین خرید انواع ویلا و زمین با مشاورین املاک ویلا دشت تماس بگیرید.مشاورین املاک ویلا دشت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.